HAKKIMIZDA

HAKKIMIZDA
Türkiye’nin acı bir günü olan 17 Ağustos depreminde, ülkemizin düştüğü zor durum, bazı yerlere geç ulaşan yardımlar ve afette ilk 72 saatin önemi dikkate alınarak, motosiklet kullanmayı iyi bilen fakat Arama Kurtarma konusunda bilgileri zayıf olan sorumluluk sahibi bir grup motosiklet tutkunu tarafından 2013 yılında İSMAK’ı (İstanbul Sivil Motorize Arama Kurtarma) kurulmuştur. Bu grup yolda gördüğü bir trafik kazasına müdahale ederek ilk kurtarma faaliyetini gerçekleştirmiştir. Dernek 11.07.2017 tarihinde İSMAK İlke Sivil Motosikletli Arama Kurtarma olarak resmi kuruluşunu tamamlamıştır.

Mimar, Mühendis, Doktor, Hemşire ve çeşitli meslek gruplarından oluşan dernek üyeleri ilk etapta 2014 yılında Sağlık Bakanlığınca verilen İlkyardım kimlikleri ve bunun akabinde Temel Afet Bilinci eğitimlerini alarak Arama Kurtarma adına ilk adımlarını atmışlardır. Bu belgeleri İç İşleri Bakanlığı Kıyı Emniyeti’nin düzenlemiş olduğu Telsiz kullanım kimlikleri ve ileri sürüş motosiklet sertifikaları takip etmiştir ve geçerlilik süreleri gerekli eğitim ve sınavlar ile güncellenmektedir.

17 Ağustos depreminden sonra STK’lar örnek alınarak kurulan İSMAK bu ve bu alanda faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlara farklı bakış açısı adına Türkiye Cumhuriyeti’nde kurulan ilk Motosikletli Arama Kurtarma Derneği olma özelliği taşımaktadır.

Dernek olmadan önce çeşitli sosyal projeler geliştiren ekibimiz, resmi kuruluş olduktan sonrada faaliyet ve sosyal sorumluluk projelerine imza atmaya devam edecektir.

Gücünü başta Türkiye Cumhuriyeti’ne olan bağlılığından ve insan sevgisinden alan ekibimiz, başta İstanbul olmak üzere ülkemizin çeşitli İl ve İlçelerinde yapılanma sürecini devam ettirmektedir.

İSMAK kurulduğu günden bu yana 100’ün üstünde çeşitli Tarfik Kazası ve farklı olaya müdahale ederek 50’in üzerinde kişinin hayatını kurtarmış ve Sağlık ekiplerine teslim etmiştir.
Kuruluş Hikayemiz
İSMAK 2013 UKME Çatalca tatbikatında birkaç arkadaş, Arama Kurtarmada Lojistik destek ve Haberleşmede eksikliği fark ederek motosiklet kullanıcıları olarak Arama Kurtarma üzerine ne yapabiliriz diye düşünülenerek kuruldu.

Girişimci arkadaşlarımız oluşumumuzu belli bir noktaya getirip bayrağı bize devretmesiyle beraber birçok Arama Kurtarma ekiplerine, STK’lara motosikletlerimizle destek verdik. Lakin geçen zaman sürecinde gördük ki Arama Kurtarma ekiplerinin eli ayağı vazifesi bizler olduk. Bu işi Profosyonel olarak yapma kararı aldık.

İSMAK hafif Arama Kurtarma, İlkyardım, Telsiz, ve Motosiklet ile pekiştirince başlı başına bir ekip olduk. Bunu Devletin Resmi Kurum ve Kuruluşları ilede pekiştirmek için 2017 yılının Temmuz ayında Dernekler masasına resmi olarak müracaat ederek “İLKE SİVİL MOTOSİKLETLİ ARAMA KURTARMA DERNEĞİ”‘ni kurduk.
Copyright © 2021. Tüm hakları www.ismak.gov.tr aittir.